Limba română - Румынский язык

Все, кому интересно как живут наши бывшие соотечественники в Молдавии, общаются здесь.

Re: Limba română - Румынский язык

Сообщение KOJIT 01 сен 2011, 15:20

Nu am de gînd să conving pe nimeni în existenţa diferenţei dintre aceste "doua limbi" pentru că limba e una - ROMÂNA - dar am şi eu un fapt pregatit pentru diferiţi analfabeţi.

Ioan Slavici - Eminescu si limba românească

Eu rostiam la început vorbele cum se obicinuieste prin Podgoria de la Arad. Eminescu se enerva adeseori si zicea că-i sfarăm timpanul pocind vorbele, dar nu se supăra si nu-si pierdea sărita ca multi dintre gramaticii de atunci. După părerea lui, cea mai dulce si mai bogată în sunete era rostirea moldovenească. Ea însă nu poate să fie reprodusă prin literele pe care le avem. El stăruia dar pentru rostirea bucuresteană si în-deosebi pentru cea din mahalaua Lucacilor, care e mai simplă si poate să fie fixată cu destulă preciziune. Îi plăcea însă tot ceea ce avea un caracter particular nu numai în rostire, ci si în genere în felul de a vorbi si trăgea cu urechea când catanele adunate la Viena din deosebitele părti ale împărătiei stăteau de vorbă între ele. Adeseori întreba apoi "unde se zice asa?"

Asa ajunseserăm să ne formăm convingerea, că cea mai bogată e limba vorbită de românii de la miazănoapte, începând din judetul Sucevei peste Câmpulungul Moldovenesc si peste Năsăud până la Sălagiu, unde se întrebuintează multe vorbe de origină romană, care aiurea s-au pierdut. E lumea în care a trăit mult jălitul nostru prieten Simeon Marian Florian si din care a iesit Gheorghe Cosbuc. Interesant si astfel si frumos într-un fel oarecare i se părea lui Eminescu tot ceea ce era neobisnuit în materie de limbă, si el întreba mereu: "unde se zice asa?". Dar tocmai de aceea lua în bătaie de joc pe cei ce vorbeau cum nu "se zice" nicăieri. El vorbeste adeseori despre o limbă "păsărească", si "păsăreasca" e pentru dânsul cum nicăieri nu vorbeste poporul, tot ceea ce în materie de limbă e născocit, rezultat din impulsiuni momentane ori alcătuit, fie în pripă, fie fără destulă pricepere. Erau atunci si sunt si azi oameni care zic, ba chiar si scriu, "un pahar cu apă", "cu pălăria pe cap" ori "mă duc în Bucuresti". Eminescu îi întreba: "unde se zice asa" si-i lua în bătaie de joc.

Nu avem să ne facem limba, ci să ne-o iubim si să cinstim pe cei ce ne-au plăsmuit-o, atât de frumoasă si de înteleaptă cum o avem.

mai departe pe: http://www.mihaieminescu.ro/marturii/slavici.htm
Аватар пользователя
KOJIT
 
Сообщений: 3
Зарегистрирован: 28 авг 2011, 07:15

Re: Limba română - Румынский язык

Сообщение KOJIT 01 сен 2011, 15:20

Для любителей псевдонауки --- познайте мудрость настоящего русского гения:

Лишь усвоив в возможном совершенстве первоначальный материал, то есть родной язык, мы в состоянии будем в возможном же совершенстве усвоить и язык иностранный, но не прежде.
(Фёдор Михайлович Достоевский)

Молдаванин всегда постарается говорить с русским на русском, но далеко не каждый руский захочит говорить со мной на румынском даже если он знает язык. Даже росиянин скажет что ты (тот кто стараеться убедить нас, молдаван, в обратном) глуп, а может быть и трус...
Аватар пользователя
KOJIT
 
Сообщений: 3
Зарегистрирован: 28 авг 2011, 07:15

Re: Limba română - Румынский язык

Сообщение Ветер 02 сен 2011, 04:38

Вадим, не позорьте Молдову! мне завтра туда ехать :)))))))))))
правильно, компания у нас румынская (без кавычек)...
но и у вас компашка не молдавская точно... уже все поняли какая
Аватар пользователя
Ветер
 
Сообщений: 105
Зарегистрирован: 03 янв 2011, 08:34

Re: Limba română - Румынский язык

Сообщение alvis 11 сен 2011, 07:34

Salutare prieteni Ce mai faceti? Cum va petreceti concediul sau vacanta de vara?
Аватар пользователя
alvis
 
Сообщений: 124
Зарегистрирован: 04 янв 2011, 19:59

Re: Limba română - Румынский язык

Сообщение Ветер 19 сен 2011, 08:31

вот еще в тему... один умный человек очень правильно выразился:
"на красивом языке и говорить нужно красиво"...
salut, Andrei! totul este bine :) eu am fost în MD şi am ascultat o parodie la limba română... am vrut să merg la mare în România, dar nu am timp... în curând voi merge în Statele Unite cu prietenul meu...
Аватар пользователя
Ветер
 
Сообщений: 105
Зарегистрирован: 03 янв 2011, 08:34

Re: Limba română - Румынский язык

Сообщение ich 20 сен 2011, 10:48

Ce făceaţi în MD domnişoară Balaş?
Eu acum sunt in MD.
Аватар пользователя
ich
 
Сообщений: 54
Зарегистрирован: 17 янв 2011, 20:18

Re: Limba română - Румынский язык

Сообщение parhach 23 сен 2011, 03:09

Merge pe strazele si scrie "nu exista limba moldoveniasca" si "basarabia pamant romanesc".
Аватар пользователя
parhach
 
Сообщений: 230
Зарегистрирован: 31 дек 2010, 11:06

Re: Limba română - Румынский язык

Сообщение KOJIT 24 сен 2011, 02:22

Вадимy Шишковy:

esti cam nationalist la ale tale, nu-i asa? Si eu cam imi dau seama care natie o socoti mai presus ca altele. Nu-i o problema dar sa stii ca ai greutati cu limba română. Inseamna ca nu ai dreptatea de partea ta ca sa te ratoiesti asa ironic. Esti de laudat si sunt magulit ca incerci a scri in limba mea materna dar te rog nu mai adauga un semidoct in lumea asta. Daca vrei sa schimbi lumea trebuie sa te limitezi la un singur om.
Аватар пользователя
KOJIT
 
Сообщений: 3
Зарегистрирован: 28 авг 2011, 07:15

Re: Limba română - Румынский язык

Сообщение Ветер 24 сен 2011, 12:16

267. în Md locuieşte soţul meu viitor :) peste 3 luni vom merge în Statele Unite
268. Scrie corect, te rog! "Mergi pe străzi...", "moldovenească"
Аватар пользователя
Ветер
 
Сообщений: 105
Зарегистрирован: 03 янв 2011, 08:34

Re: Limba română - Румынский язык

Сообщение ich 25 сен 2011, 12:45

и вот такие неучи патриоты Молдовы...
Аватар пользователя
ich
 
Сообщений: 54
Зарегистрирован: 17 янв 2011, 20:18

Пред.След.

  • Похожие темы
    Ответов
    Просмотров
    Последнее сообщение

Вернуться в Молдавия

Кто сейчас на форуме

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 11

cron