Perioada sovietică a ţării noastre / Советский период истории нашей страны

Все, кому интересно как живут наши бывшие соотечественники в Молдавии, общаются здесь.

Re: Perioada sovietică a ţării noastre / Советский период истории нашей страны

Сообщение SWANDAEDINONS 12 дек 2011, 00:01

Perioada Sovetica a Moldovei a fost un dezastru scocial-politic si etnico-moral pentu romanii din Basarabia. Am fost ocupati de Imperiul SovetiRUS si acum suntem sub influenta lui. Eu personal nu gasesc nici un pozitiv/
Аватар пользователя
SWANDAEDINONS
 
Сообщений: 6
Зарегистрирован: 12 апр 2011, 12:35

Re: Perioada sovietică a ţării noastre / Советский период истории нашей страны

Сообщение nic 14 дек 2011, 07:48

" И стала Румыния вместе с Болгарией самой бедной и отсталой в ЕС. А собственные граждане валом ломанулись рассекать европейское пространство в поисках самой низкооплачиваемой работы. потому как на другую их и не возьмут. А "старые демократии" теперь в шока от такого наплыва иммигрантов, зачастую нелегальных. И Молдову ждало бы точно такое же, а может еще и хуже"

Roman,
În primul rând România nu se află la coada Uniunii Europene, cum încerci tu să spui. Cred că exemplul unor țări precum Grecia este mai mult decât grăitor. Să nu uităm nici că România a trecut prin criza economică mai bine decât alte state și mai bine decât ar fi crezut unii sceptici. Da, are încă multe probleme, în special în ceea ce privește sistemul juridic si coruptia, însă situația s-a schimbat mult în ultimii ani. Iar ”vechile democrații” înțeleg că nimic nu se schimbă peste noapte. Dacă ele ar fi trecut prin experiența sistemului comunist, nici acolo situația nu ar fi așa roz cum este acum.
Recunosc că nu știu care este nivelul de trai în Moldova.Însă pot compara nivelul de trai din Romania cu cel din Rusia, spre care atâția locuitori ai Moldovei încă privesc cu nostalgie, și pot spune că nu este deloc mai scazut.

În ceea ce privește imigranții, nu este România prima țară în care se petrece acest fenomen. Și dacă oamenii merg în căutarea unui loc de muncă în altă țară nu văd nimic rău în asta. Poate că fac munca de jos, dar și această muncă este onorabilă, fiindcă este muncă. In plus, poate că asta e o informație nouă pentru tine, dar există destui români care studiază în UE, care lucrează în mari companii, în universități, scriitori, artiști etc. care arată peste hotare o altă față a României decât cea de furnizor de forță de muncă ieftină.

Și cred că nu trebuie să-ți amintesc eu că un sfert din populația Moldovei lucrează peste hotare și că o bună parte din economia țării se bazează pe banii trimiși de acești oameni acasa. Nu cred că își închipuie cineva că toți sunt muncitori calificați acolo unde lucrează... așa că nu văd ce de consideri că ”Молдову ждало бы точно такое же, а может еще и хуже" - nu mi se pare că Moldova înflorește în timp ce România e la coada Europei...
Аватар пользователя
nic
 
Сообщений: 11
Зарегистрирован: 27 янв 2011, 00:14

Пред.

  • Похожие темы
    Ответов
    Просмотров
    Последнее сообщение

Вернуться в Молдавия

Кто сейчас на форуме

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 18

cron