7 aprilie 2009 ...

Все, кому интересно как живут наши бывшие соотечественники в Молдавии, общаются здесь.

Re: 7 aprilie 2009 ...

Сообщение nedurak 12 ноя 2011, 05:33

Şi iarăşi despre 7 aprilie
Publicat de Oleg Burcă on 13 ianuarie 2010

O versiune care mi se pare cîtuşi de puţin argumentată şi tind să o consider cea mai aproape de adevăr (pe care puţin probabil să-l cunoaştem vreodată…):

Iniţial se programa o tipică, standardă şi plictisitoare revoluţie colorată. Capul de afiş urmau să apară cei patru crai de la răsărit. Pretextele fiind evidente: dictatura şi falsificarea alegerilor. Deci o echipă era a lor. Paşnică, organizată, dar hotărîtă. Tot aici am putea adăuga o parte din organizatorii propagandiști care au asigurat participarea studenţilor şi elevilor.

Continuarea articolului si cele mai interesante comentarii pot fi gasite aici:
http://www.basarabia91.net/2010/01/si-iarasi-despre-...
Аватар пользователя
nedurak
 
Сообщений: 588
Зарегистрирован: 01 янв 2011, 21:10

Re: 7 aprilie 2009 ...

Сообщение nedurak 03 фев 2012, 03:21

Alexandru Ambros, primar de Ungheni
Din păcate, după un an de la acele evenimente, încă nu ştim cu exactitate ce s-a întâmplat, nu există o claritate în acest sens. Cert e că cei vinovaţi trebuie să fie pedepsiţi. Trebuie să fie pus punctul pe i, trebuie să se facă lumină.
http://www.timpul.md/articol/ce-a-fost-totusi-pe-7-a...

UNGHENI

Boris Zugravu, preşedintele Organizaţiei raionale a veteranilor şi pensionarilor
- Nici vorbă de tentativă de lovitură de stat, aşa cum încearcă unii să ne spună că a avut loc la 7 aprilie 2009... Cred că vina pentru distrugerea celor două edificii şi torturarea tinerilor îi aparţine fostului şef al statului, care era obligat să gestioneze situaţia. Dânsul însă a pus în capul mesei minciuna.

Maria Buruiană, directoare-adjunctă la Liceul „Gheorghe Asachi”
- La 7 aprilie 2009, tineretul a ieşit în Piaţa Marii Adunări Naţionale din Chişinău în semn de protest că i s-a furat viitorul. A fost o demonstraţie paşnică. Dar cineva, ştim bine cine, a organizat nişte tineri, care semănau mai mult a puşcăriaşi, să destabilizeze situaţia. A trecut de atunci un an şi niciun angajat al poliţiei nu şi-a cerut măcar scuze pentru ceea ce a făcut atunci.

Lidia Crăciun, doctor pneumolog la Spitalul raional
- A fost un strigăt de deznădejde al tinerilor că nu mai pot trăi pe vechi şi vor să schimbe ceva, să trăiască aşa cum trăieşte toată lumea civilizată. Sper din toată inima să fie traşi la răspundere cei ce au organizat debandada şi torturile.

TELENEŞTI

Nicolae Badan, primarul comunei Coropceni, raionul Teleneşti
- Ziua de 7 aprilie 2009 a devenit simbolul unei revolte a tinerilor, cauzată de fraudarea alegerilor de către puterea comunistă. Eu nu înţeleg nici până acum comportamentul guvernării comuniste atunci când au fost devastate clădirile guvernamentale.

Haralambie Popa, funcţionar la CR Teleneşti
A fost o revoltă bine manipulată de către guvernare pentru a compromite orice germene de gândire democratică în republica noastră. Numai că intuiţia îmi spune că nici „comisia Nagacevschi” nu va elucida până la capăt adevărul despre 7 aprilie…

Vladimir Cotruţă, primar de Văsieni
- Nimeni n-o să mă convingă că puterea comunistă n-a fost implicată în devastarea clădirilor guvernamentale. Orice stat care se respectă trebuie să-şi apere simbolurile şi edificiile strategice. O altă situaţie fără precedent a fost masacrarea tinerilor nevinovaţi. Cei care au maltratat şi au ucis trebuie să fie traşi la răspundere.

Nicolae Porcescu, directorul Centrului medicilor de familie din Sărătenii Vechi
- Când am văzut scenele video despre arborarea drapelului de stat al României pe clădirea Preşedinţiei, comentate printre primii de un demnitar rus la Strasbourg, mi-am dat seama că cineva a profitat de revolta sinceră a tinerilor, pentru a întoarce situaţia împotriva lor.

Petru Stănilă, coordonator regional ACSA Teleneşti
- 7 APRILIE a fost o provocare bine regizată de către puterea comunistă, dar care nu a reuşit până la urmă să-şi facă efectul scontat. Undeva au greşit autorii acestui scenariu. Alegerile de la 29 iulie au demonstrat că societatea moldovenească nu s-a lăsat
Аватар пользователя
nedurak
 
Сообщений: 588
Зарегистрирован: 01 янв 2011, 21:10

Re: 7 aprilie 2009 ...

Сообщение Мэкс 03 фев 2012, 11:25

сегодня в Киргизии тоже "7 апреля"...
Аватар пользователя
Мэкс
 
Сообщений: 97
Зарегистрирован: 06 янв 2011, 02:52

Re: 7 aprilie 2009 ...

Сообщение Gonzorut 03 фев 2012, 11:30

Президент за президентом приносятся в жертву демократии...новая традиция появилась, интересно, кто будет следующий??)))) Кто вообще захочет руководить этим диким стадом анархистов?)))))))))))))
Однозначно тот, кто хочет особенным образом совершить суицид)))))))))))
Аватар пользователя
Gonzorut
 
Сообщений: 2
Зарегистрирован: 07 фев 2011, 08:56

Re: 7 aprilie 2009 ...

Сообщение Safovsky 03 фев 2012, 11:55

Только в Кишинёве все было, как выразился наш преподаватель, очень уважаемый человек "по детски", то в Киргизии все по взрослому с пальбой, трупами, 40человек уже вроде ушатали, и сколько ещё постреляют не известно.
В Фергане (Узбекистан) в 2005 во время выступления оппозиции погибло 2 тысячи, а сколько в тюрягу посадили на пожизненно. там за такие дела сажают на 50 лет не известно до сих пор.
Аватар пользователя
Safovsky
 
Сообщений: 8
Зарегистрирован: 14 янв 2011, 06:07

Re: 7 aprilie 2009 ...

Сообщение Psyhedelic 03 фев 2012, 14:36

почему тоже 7 апреля?? это ведь не совпадение....
Аватар пользователя
Psyhedelic
 
Сообщений: 12
Зарегистрирован: 31 янв 2011, 11:39

Re: 7 aprilie 2009 ...

Сообщение Мэкс 04 фев 2012, 00:26

нет конечно, туда уехали отмечать годовщину крепкие парни из Noua Dreapta)))))
Аватар пользователя
Мэкс
 
Сообщений: 97
Зарегистрирован: 06 янв 2011, 02:52

Re: 7 aprilie 2009 ...

Сообщение Xover 06 фев 2012, 06:42

помяним их ...
Аватар пользователя
Xover
 
Сообщений: 13
Зарегистрирован: 06 янв 2011, 03:12

Re: 7 aprilie 2009 ...

Сообщение Vov_Tortki 26 окт 2012, 18:27

Новогодний подарок от Ёлок!
Выйграй 5000рублей!
jolki*ru (замени снежинку на точку)
Аватар пользователя
Vov_Tortki
 
Сообщений: 14
Зарегистрирован: 05 июн 2011, 12:49

Пред.

  • Похожие темы
    Ответов
    Просмотров
    Последнее сообщение

Вернуться в Молдавия

Кто сейчас на форуме

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 1

cron