[ Totul este permis ]

Все, кому интересно как живут наши бывшие соотечественники в Молдавии, общаются здесь.

Re: [ Totul este permis ]

Сообщение Ветер 21 фев 2011, 18:44

меня вдохновил рассказ о Иване Романе и Вадиме Шишкове, поэтому я тоже кое-что придумала, естественно, не в обиду, а в шЮтку:

На площади собрались люди. Они ждут выступления кандидатов в президенты Молдовы Иван Романа, А. Покатилова и Владимира Царану. Появляется Иван Роман, косящий под рыцаря на рыжем коне, отрастивший усы и одевший шляпу, и со свистом: "Тысячу дэ драчь!" заявляет, что когда он станет президентом, то государственным языком Молдовы станет лимба молдоруса! "Ур-ра, товарисчи!"
Далее под звуки мадьярских народных песен, танцуя чардаш, появляется А. Покатилов. Он радостно сообщает, что когда станет президентом, то и Молдова, и Румыния, и часть западной Украины отойдет Венгрии! Если бы он мог, он бы весь мир отдал Венгрии! Его уводят под руки санитары сапетни Кащенко.
После столь яркой картины мы можем наблюдать появление третьего кандидата в президенты РМ В. Царану. Он появляется в молдавской вышитой безрукавке и русской шапке-ушанке. он торжественно объявляет, что, став президентом, будет отправлять на Колыму и Соловки тех, кто "молдавский" язык именует румынским!
А за кого проголосуешь именно ТЫ?
Аватар пользователя
Ветер
 
Сообщений: 105
Зарегистрирован: 03 янв 2011, 08:34

Re: [ Totul este permis ]

Сообщение Мэкс 21 фев 2011, 21:48

Constatări preliminare ale monitorizării şedinţelor de judecată în RM

În unele cazuri izolate judecătorii au făcut comentarii care nu se refereau deloc la circumstanţele cauzei şi care dovedeau parţialitate sau idei preconcepute, şi păreau să prejudece vinovaţia înculpatului. Spre exemplu, întru-n caz judecătorul, în timp ce examina dosarul a remarcat:
"Hm, d-apoi lu' aista trebuie de-i dat medalie, el doar şi-a ucis soacra..", spre amuzarea celor prezenţi în sală.
Un alt judecător, iritat de neprezentarea repetată a înculpatului la proces, a spus la un momen dat:
"Aista o omorât-o şi acum încă refuză să vină la proces!".

Buletinul informativ al Curţii Supreme de Justiţie nr. 9, 2007
Аватар пользователя
Мэкс
 
Сообщений: 97
Зарегистрирован: 06 янв 2011, 02:52

Re: [ Totul este permis ]

Сообщение nedurak 21 фев 2011, 22:17

#41
В данной ситуации лично мне остается уповать на графу "против всех" а в идеале на графу "Всех троих на кол!" ... А вообще если бы любой из них стал президентом, я бы лично ушел в партизаны(как и большинство населения страны).
Аватар пользователя
nedurak
 
Сообщений: 588
Зарегистрирован: 01 янв 2011, 21:10

Re: [ Totul este permis ]

Сообщение nedurak 21 фев 2011, 23:09

Армянское радио:
- Что такое русский бизнес?
- Украсть ящик водки, водку продать, деньги пропить.
Аватар пользователя
nedurak
 
Сообщений: 588
Зарегистрирован: 01 янв 2011, 21:10

Re: [ Totul este permis ]

Сообщение nedurak 21 фев 2011, 23:23

xxx: Блин, Дорин Киртоакэ - пи*орас, вновь запретил нам гей-парады проводить !
yyy: Киртоакэ как раз нормальный парень, а ты вот походу пидорас ))
Аватар пользователя
nedurak
 
Сообщений: 588
Зарегистрирован: 01 янв 2011, 21:10

Re: [ Totul este permis ]

Сообщение nedurak 22 фев 2011, 00:00

Un italian angajeaza să-i vopsească gardul care imprejmuia casa 3 moldoveni. Dis-de-dimineță, înainte de a pleca la serviciu, italianul le dă celor 3 instrucțiunile:
- Aveti aici 3 găleti de vopsea care vă vor ajunge să vopsiti tot gardul. În bucatarie e mâncare, când o să vă vina foamea, vă puteti servi. Aaa, era sa uit. Ați văzut calul pe care îl țin închis în spatele curții? Să nu cumva să lăsați poarta dechisă să scape de acolo că nu știu ce fac cu voi. S-a înteles?
- Am înțeles șefu,răspund moldovenii într-un glas.
Pleaca italianul, iar moldovenii se apucă de treabă. Nu dupa mult timp, unul din ei zice:
-Mă, mie mi-a venit foamea, hai să vedem ce are ăsta de mâncare!
Bucătăria italianului, plină de bunătați. După un ospăț pe cinste, moldovenii caută și ceva de băutură, dar nu găsesc decât apă și suc. Atunci, unul dintre ei zice:
-Mă, știu eu cum să facem rost de băutură. Mergem și vindem o căldare de vopsea, cumpărăm bautură, iar vopseaua ce ramâne o mai diluăm, o mai “lungim” și terminăm noi gardul. După ce au băut s-au apucat de vopsit, dar când mai aveau vreo 3 m din gard se termină vopseaua.
-Acum ce dracu facem? De unde luăm vopsea? Italianul o sa-și dea seama ca noi am luat-o…
-Mă fraților, las’ că rezolv eu situația, zice unul mai isteț, că știu eu cum facem. Mai strangem puțină vopsea pe pensulă și dăm pe botul la cal, iar când va veni italianul îi vom spune că acesta a scăpat și a mâncat-o.
Zis și făcut. Pe seară, ajunge și italianul acasă.
-Mă, ce-ați făcut cu vopseaua? Eu am calculat la fix și trebuia să va ajungă.
-Domnule, ne pare foarte rău, dar a scăpat calul și a mâncat-o.
La auzul acestor vorbe, italianul intră în casă, ia pușca și nici una nici două, împușcă calul.
-Ce naiba! Pentru o căldare de vopsea ai omorât săracul animal? Îți cumpăram noi alta…
-Bă fraților, vedeți voi casa asta? Tot cu moldoveni am făcut-o. Dă-l în morții mamii lui de cal că mi-a m-ai mâncat 30 de saci de ciment, 800 de cărămizi, 4 grinzi…
Аватар пользователя
nedurak
 
Сообщений: 588
Зарегистрирован: 01 янв 2011, 21:10

Re: [ Totul este permis ]

Сообщение nedurak 22 фев 2011, 00:03

Voronin, Castro si Lukasenco au fost supuşi unui test, pentru fiecare rau adus patriei va fi inţepat o data, cu un ac.
Intra Castro în camera. Se aud de acolo cîteva gemete de durere după care iese plîngînd.
Intra Lukasenco, la fel. Dar acesta iese din camera rîzînd în hohote. Intrebat fiind de ce rîde acesta a spus:
”Ehe, pentru Voronin au pregătit masina de cusut!”
Аватар пользователя
nedurak
 
Сообщений: 588
Зарегистрирован: 01 янв 2011, 21:10

Re: [ Totul este permis ]

Сообщение Мэкс 25 фев 2011, 18:48

cica erau tiganu,unguru si romanu in iad....si dracu le zice:ala care imi face ceva c n-am mai vazut il iert si-l trimit in rai...oook incepe romanu si-i face la dracu o statuie d aur...cand o vede dracu zice plm date-n mortii matii k din asta am...si-l arunca in iad...vine randu la ungur si-i face la drac o statuie din argint...dracu la fel si cu unguru...tiganu c sa faca ..a vazut c s-a intamplat cu astia 2 si s tot gandea ..si-i face la drac un pitic din cacat...dracu cand o vede plm fericit...ii da drumu la tigan si ia statuia si o pune langa el in pat...dimineata cand se scoala dracu nu mai gaseste piticu.. s uita in jur si vede un cacat..la care zice ui f*tul in gura d pitik k s-o cacat si o fugit

http://www.aforisme.ro/proverbe-romanesti_0_35.htm
Аватар пользователя
Мэкс
 
Сообщений: 97
Зарегистрирован: 06 янв 2011, 02:52

Пред.

  • Похожие темы
    Ответов
    Просмотров
    Последнее сообщение

Вернуться в Молдавия

Кто сейчас на форуме

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 21

cron