Proverbe, zicatori, glume, expresii şi citate

Все, кому интересно как живут наши бывшие соотечественники в Молдавии, общаются здесь.

Re: Proverbe, zicatori, glume, expresii şi citate

Сообщение nedurak 02 июл 2011, 21:20

9. Taxa pe traficul ilegal de droguri

Este destul de dificil sa ii determini chiar si pe cetatenii corecti, supusi in fata legii, sa declare Fiscului orice alte forme de venit cu exceptia celor oficiale. Asa ca, in SUA, a venit ca un uragan cerinta Serviciului American de Beneficii Interne (IRS) ca oamenii care sunt implici in activitati criminale sa si le recunoasca, doar pentru caldurosul sentiment de satisfactie patriotica pe care l-ar avea atunci cand ar completa un formular de plata a taxelor. Instructiuniile stipulate de IRS pentru taxarea veniturilor insista ca “Veniturile ilegale, precum banii obtinuti din traficul ilegal de droguri, trebuie incluse in Formularul de venit 1040, la alineatul 21″. Aceasta taxa de-a dreptul stupida isi merita locul in lista, fie si numai pentru sansa infima ca ea sa fi fost achitata vreodata de cineva.
Аватар пользователя
nedurak
 
Сообщений: 588
Зарегистрирован: 01 янв 2011, 21:10

Re: Proverbe, zicatori, glume, expresii şi citate

Сообщение nedurak 02 июл 2011, 21:20

10. Taxa pentru barba

Se spune ca, undeva, in registrele administrative ale statului american Massachusetts exista o taxa foarte aspra pentru purtatorii de barba. Insa, de multe ori, astfel de zvonuri despre legi bizare si vechi date de diverse state americane in urma cu 150-200 de ani sunt simple legende urbane. Din fericire, istoria are ascunsa in maneca ei si un exemplu concret si verificabil, referitor la o asemenea taxa, iar pentru acesta trebuie sa ii multumim tarului Petru cel Mare al Rusiei (1672 - 1725). Lui Petru I i s-au atribuit toate atributele posibile, de la “radical” la “nebun”; totusi, taxa impusa pe barba este de natura sa il clasifice fara echivoc in cea din urma categorie. In plus, ca o dovada aditionala a faptului ca, din prea mare dragoste (sau obsesie) pentru modernizarea Rusiei, tarul ura efectiv barbile, acei barbati care nu renuntau nici in ruptul capului la podoaba faciala si acceptau sa plateasca taxa erau, totusi, constransi sa poarte medalii care atestau public faptul ca barbile lor sunt absolut ridicole. O revenire neasteptata a urii fata de barba a avut loc in Romania, in perioada comunista, cand barbosii nu erau priviti cu ochi buni de militie, pentru ca erau considerati intelectuali si potential periculosi pentru regim.
Аватар пользователя
nedurak
 
Сообщений: 588
Зарегистрирован: 01 янв 2011, 21:10

Re: Proverbe, zicatori, glume, expresii şi citate

Сообщение Мэкс 03 июл 2011, 20:04

interesul ţine fesul
Аватар пользователя
Мэкс
 
Сообщений: 97
Зарегистрирован: 06 янв 2011, 02:52

Re: Proverbe, zicatori, glume, expresii şi citate

Сообщение Ветер 09 окт 2011, 10:59

Povestea despre Radu şi Drozcu (cea mai preferată poveste a mea)

Într-un sat locuia un domn foarte bogat. Uneori la treburile din gospodărie îl ajuta un băiat orfan, sărac şi nefericit care se numea Radu.
Într-o zi domnul a observat că au început să-i dispară strugurii şi i-a cerut lui Radu să meargă în vie să-l prindă pe hoţ .
Când s-a lăsat seara, Radu a plecat în vie şi s-a aşezat la pânda aşteptând să apară hoţul.Era linişte şi nu se auzea nimic. După un timp s-au auzit nişte paşi si foşnetul frunzelor. Fără să se sperie de zgomote, Radu a intrebat:
- Cine este acolo?
- Sunt eu, Drozcu! i s-a răspuns.
- Şi cine eşti tu? l-a întrebat Radu
El a văzut în faţa lui un ţap roşcat care se sprijinea pe labele din spate şi ţinea un strugure cu labele din faţă
- Un drac care trăieşte în vie, i-a raspuns ţapul, dupa care a început să-şi bată joc de Radu pentru că acesta şchiopăta si mergea cu greutate.
Radu nu s-a speriat nici de data asta si pe neaşteptate el l-a prins pe Drozcu de coarne , rupându-i-le. In acel moment Drozcu a căzut mort.
Drept mulţumire , domnul cel bogat l-a angajat pe Radu ca ajutător al lui.
Аватар пользователя
Ветер
 
Сообщений: 105
Зарегистрирован: 03 янв 2011, 08:34

Re: Proverbe, zicatori, glume, expresii şi citate

Сообщение nedurak 03 ноя 2011, 21:55

“Un steag prins nu poate conduce pe acei în mâna cărora a căzut şi pentru care el nu mai e decât o cârpă frumoasă” (N.Iorga)
Аватар пользователя
nedurak
 
Сообщений: 588
Зарегистрирован: 01 янв 2011, 21:10

Re: Proverbe, zicatori, glume, expresii şi citate

Сообщение nedurak 22 дек 2011, 11:22

CÂND S-O-MPĂRŢIT NOROCU'
Ducu Bertzi

1.Și-aşa-mi vine câteodată, dorule,
Să dau cu cuţitu-n piatră.

2.Din piatră să iasă foc, măi dorule,
Dacă-n viaţă n-am noroc.

3.Când s-o-mpărţit norocu', măi dorule,
Fost-am eu dus la lucru.

4.Şi la toţi le-o dat cu caru', dorule,
Numa' mie cu paharu'.

5.Nici acela n-a fost plin, măi dorule,
Jumătate-o fost venin.

6.Nici acela n-a fost ras, măi dorule,
Jumătate-o fost năcaz.

7.'Nalt îi cerul şi senin, măi dorule,
Pe-a mea parte norii vin.

8.'Nalt îi ceriul şi-nstelat, măi dorule,
Pe-a mea parte norii bat.

9.Şi-aşa-mi vine câte-un gând, măi dorule,
Să plec prin păduri cântând.
Аватар пользователя
nedurak
 
Сообщений: 588
Зарегистрирован: 01 янв 2011, 21:10

Re: Proverbe, zicatori, glume, expresii şi citate

Сообщение pshelty 11 авг 2012, 21:06

Новая социальная сеть!
Присоединяйся!
www*vtakte*com ( замени звёздочки на точки)
Аватар пользователя
pshelty
 
Сообщений: 2
Зарегистрирован: 12 ноя 2011, 12:11

Пред.

  • Похожие темы
    Ответов
    Просмотров
    Последнее сообщение

Вернуться в Молдавия

Кто сейчас на форуме

Сейчас этот форум просматривают: Google [Bot] и гости: 26

cron