Ignorat de Republica Moldova a devenit campion mondial la caiac-canoe pentru România

Все, кому интересно как живут наши бывшие соотечественники в Молдавии, общаются здесь.

Ignorat de Republica Moldova a devenit campion mondial la caiac-canoe pentru România

Сообщение nedurak 11 фев 2011, 07:36

Victor Mihalachi si Alexandru Dumitrescu au vaslit din greu ca sa ajunga DUBLI campioni mondiali la kaiac-canoe. Moldoveanul Mihalachi are o poveste impresionanta.

Victor Mihalachi are doar 21 de ani, dar a decis sa lase Republica Moldova pentru Romania in urma cu trei ani. Inainte de a da lovitura la seniori, Mihalachi a cucerit titlul mondial la juniori iar acum isi propune sa ajunga impreuna cu colegul sau la Jocurile Olimpice de la Londra.

De ce a plecat Mihalachi din Moldova? Povesteste chiar el in presa din tara sa natala. "Acolo nu mai aveam cum sa progresez avand in vedere ca ii invingeam pe toti", a spus sportivul, citat de Click.
"Cand eram la juniori trebuia sa mergem la un festival olimpic in Italia. Eu am luat preselectia, insa antrenorul l-a pus in lista pe un alt baiat, care ii era ruda. Atunci m-am lasat si m-am gandit prima data sa plec in Romania cu alti colegi la fel de dezamagiti. Nu aveam bani, era destul de complicat, mai ales ca nu stiam pe nimeni acolo. Astfel ca am hotarat sa ne antrenam pe cont propriu in Moldova", mai povesteste Victor.
"Cautam pe internet toate informatiile privitor la cum sa faci kaiak-canoe. Eu chiar am inventat un stil propriu al meu", continua campionul mondial.
Noul sau stil l-a ajutat sa devina dublu campion mondial. A cucerit alaturi de colegul sau titlul in cursele de 500 si 1000 de metri.

http://www.basarabia91.net/2010/08/ignorat-de-republ...
Аватар пользователя
nedurak
 
Сообщений: 588
Зарегистрирован: 01 янв 2011, 21:10

Re: Ignorat de Republica Moldova a devenit campion mondial la caiac-canoe pentru România

Сообщение nedurak 11 фев 2011, 07:41

Un moldovean a adus aurul pentru România la Campionatul Mondial de kaiac-canoe
http://www.timpul.md/articol/un-moldovean-a-adus-aur...

Echipajul masculin de canoe dublu al echipei României, format din Victor Mihalachi (22 de ani) şi Liviu Dumitrescu (21 de ani), a câştigat medalia de aur la 500 m şi la 1.000 m la Mondialele de la Poznan (Polonia).

Pentru că în Republica Moldova nu întrevedea nici un viitor, Victor, originar din Floriţoaia Veche, de lângă Ungheni, a cerut cetăţenia română în 2007. Tânărul povesteşte începuturile sale: “În clasa a doua, am venit să mă înscriu la secţia de dansuri! La modă erau atunci formaţiile dance Backstreet Boys sau East 17, dar nu mi-a plăcut!”, a relatat Victor pentru “Expresul de Ungheni”. Cum tatăl său făcuse kaiac-canoe la Liceul Sportiv din Chişinău, şi-a zis să meargă şi el la acest sport: “Voiam măcar să învăţ să înot. Dar după aceasta am văzut Olimpiada din 1996, unde moldovenii, în frunte cu Nicolae Juravschi, au ocupat locul doi, şi am hotărât că voi face kaiac-canoe”.

A vrut să se lase de două ori

Moldoveanul nu a fost scutit de necazuri. Se întâmpla în 2004: “Trebuia să mergem la un concurs în Italia. S-a făcut o preselecţie şi i-am bătut pe toţi. Însă antrenorul de la liceu l-a pus pe listă pe un nepot. Am plecat de la acel liceu, mă gândeam chiar să abandonez”. Cam în aceeaşi perioadă a stat două luni în spital şi chiar a fost operat: “În acele momente mă gândeam că nu am să mai pot face vreodată sport”. “Dacă rămâneam acasă, riscam să nu mai progresez. În România, unde activez de la începutul lui 2008, primesc şi o indemnizaţie bunicică, nu mai iau credite de la tata”, încheie Mihalachi, care a primit cetăţenia română la începutul acestui an.

O vâslă costă 460 de euro
Victor spune că tot ce a făcut în acest sport îi datorează tatălui său, care l-a ajutat permanent: “Echipamentul e foarte scump. Vâsla cu care particip la competiţii costă 460 de euro şi se rupe relativ des. Barca e adusă din Polonia şi costă alte 2.000 de euro. La început, totul mi-a fost asigurat de tatăl meu. La noi, în Moldova, statul nu investeşte deloc în sportivi”.

«Ne potrivim în barcă»
“Ne-am potrivit din prima, am tras împreună, simţeam perfect barca, intuiam fiecare cum trage, şi aşa am rămas. Comunicăm bine, avem aceleaşi responsabilităţi, nici unul nu este şeful. Aici nu există ierarhii”, a explicat Liviu Dumitrescu, partenerul de barcă.
Аватар пользователя
nedurak
 
Сообщений: 588
Зарегистрирован: 01 янв 2011, 21:10

Re: Ignorat de Republica Moldova a devenit campion mondial la caiac-canoe pentru România

Сообщение parhach 11 фев 2011, 22:02

Вот так,вместо того чтобы послать спортсмена,послали племянника.Вот так мы и теряем своих спортсменов!
Аватар пользователя
parhach
 
Сообщений: 230
Зарегистрирован: 31 дек 2010, 11:06


  • Похожие темы
    Ответов
    Просмотров
    Последнее сообщение

Вернуться в Молдавия

Кто сейчас на форуме

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 22

cron