Moldovenească - ВК на Молдавском?

Все, кому интересно как живут наши бывшие соотечественники в Молдавии, общаются здесь.

Re: Moldovenească - ВК на Молдавском?

Сообщение grenne 12 апр 2011, 07:52

Puteţi să faceţi diferenţă de o persoană restabilită undeva sau o persoană care se află temporar undeva?Toţi sântem cetăţeni ai Republicii Moldova.Dacă cineva se află în călătorie pe o perioadă de 3 luni, asta nu înseamnă că persoana în cauză nu poate fi patriot aflânduse în Canada.
Аватар пользователя
grenne
 
Сообщений: 8
Зарегистрирован: 15 янв 2011, 13:30

Re: Moldovenească - ВК на Молдавском?

Сообщение Ветер 12 апр 2011, 08:18

Dacă o persoană nu ştie ce se întâmplă în ţara ei iubită, dar se crede patriot sau patrioată, este cam suspect. Eu personal cred aşa: dacă ai lăsat ţara ta şi locuieşti într-o altă ţară, nu poţi spune că eşti patriot. Aceste persoane (Pokatilov, Ţăranu) locuiesc în alte ţări permanent, prin urmare nu au niciun drept să îi spună moldovenilor din RM ce trebuie să facă.
Cei care au fugit de probleme în străinătate (nu are împortanţă din ce cauză) nu se gândesc de ţara ei, dar se gândesc de problemele lor. Ai plecat, deci te îndoieşti că totul se va schimba în bine în ţara ta sau aştepţi ca să se schimbe, dar deja fără tine. Şi dacă va fi aşa poate... te vei întoarce
Аватар пользователя
Ветер
 
Сообщений: 105
Зарегистрирован: 03 янв 2011, 08:34

Re: Moldovenească - ВК на Молдавском?

Сообщение nedurak 12 апр 2011, 17:37

Galina Macari,
aste și este ideea principală - suntem TOȚI cetățeni ai Republicii Moldova. Și nu pot înțelege și accepta faptul că unii se consideră mai presus decât alții spunând că sunt chipurile ”patrioții Moldovei”.
Pe mine, de exemplu, m-au făcut deja ”trădător de patrie” (terminologie sovietico-stalinistă) și mă consideră unul dintre cei mai mari inamici ai lor. Pe când eu doar prezint situația cum o văd eu personal. Nu vreau să mint în privința limbii, spunând că ea e chipurile ”moldovenească și nu română”, nu vreau să accept ideile care reprezintă o minciună în privința istoriei și culturii, nu încerc să manipulez oamenii, precum o fac moldoveniștii prezentând minciuna drept adevăr în ultima instanță ...
Patriotismul oamenilor în primul rând trebuie să fie în inimă și în fapte lor, nu doar în declarații și invinuri la adresa celorlalți. La ce să te declari ”mare patriot” și să-i faci pe ceilalți cetățeni ai țării tale ”trădători”, când în realitate reprezinți o mizerie care nici măcar limba n-o cunoaște ?!
Аватар пользователя
nedurak
 
Сообщений: 588
Зарегистрирован: 01 янв 2011, 21:10

Re: Moldovenească - ВК на Молдавском?

Сообщение parhach 12 апр 2011, 17:47

"Aceste persoane (Pokatilov, Ţăranu"---Pokatilov traieste in Chisinau.
Аватар пользователя
parhach
 
Сообщений: 230
Зарегистрирован: 31 дек 2010, 11:06

Re: Moldovenească - ВК на Молдавском?

Сообщение Ветер 13 апр 2011, 08:21

Pokatilov ne-a spus odată că locuieşte în Ungaria! În Chişinău a locuit înainte.
Аватар пользователя
Ветер
 
Сообщений: 105
Зарегистрирован: 03 янв 2011, 08:34

Пред.

  • Похожие темы
    Ответов
    Просмотров
    Последнее сообщение

Вернуться в Молдавия

Кто сейчас на форуме

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 21

cron