Moldovenească - ВК на Молдавском?

Все, кому интересно как живут наши бывшие соотечественники в Молдавии, общаются здесь.

Re: Moldovenească - ВК на Молдавском?

Сообщение Иринка 03 мар 2011, 18:14

Puteti sa scrieti in limba romana cu litere chirilice, cu caractere chinezesti si chiar cu hieroglife, puteti sa o numiti cum vreti, oricum tot limba romana va ramane cum o fost inainte sa va nasteti voi si ciuma asta comunista si cum va ramane si dupa ce voi veti fi demult oale si ulcele.
Аватар пользователя
Иринка
 
Сообщений: 8
Зарегистрирован: 01 фев 2011, 18:32

Re: Moldovenească - ВК на Молдавском?

Сообщение kamyanets 04 мар 2011, 02:07

Ion, tu locuieşti într-o ţara liberă, şi poţi vorbi în orice limba care doriţi)))
Аватар пользователя
kamyanets
 
Сообщений: 21
Зарегистрирован: 23 янв 2011, 18:03

Re: Moldovenească - ВК на Молдавском?

Сообщение Ветер 04 мар 2011, 17:28

ha-ha:) frate drag... eu aş renunţa la cetăţenia ucraineană foarte uşor şi aş primi cetăţenia română cu multă bucurie!
P.S. mi-ar plăcea să vorbesc şi eu română la fel de corect cum vorbeşti tu :)
Аватар пользователя
Ветер
 
Сообщений: 105
Зарегистрирован: 03 янв 2011, 08:34

Re: Moldovenească - ВК на Молдавском?

Сообщение kamyanets 04 мар 2011, 17:32

=))))
Аватар пользователя
kamyanets
 
Сообщений: 21
Зарегистрирован: 23 янв 2011, 18:03

Re: Moldovenească - ВК на Молдавском?

Сообщение Greyhorse 07 мар 2011, 07:14

я же наоборот поддержу Романа Донского!в самом деле никаких тут проблем нету!и как-то со стороны вот эти восклицания про стыд и позор смотрятся забавно даже!
действительно очень много людей считают что молдавский язык есть,я один из них,мне плевать что там и с какой такой лингвистической стороны его не существует,мой родной язык МОЛДАВСКИЙ,а не румынский..
И с огромным удовольствием пользуюсь молдавским языком вконтакте,спасибо создателям!

ой я как то с запозданием прочитав только 1-ую страницу обсуждений)))
Аватар пользователя
Greyhorse
 
Сообщений: 3
Зарегистрирован: 04 мар 2011, 17:04

Re: Moldovenească - ВК на Молдавском?

Сообщение parhach 07 мар 2011, 07:28

Анжелика,поддерживаю вас!
Аватар пользователя
parhach
 
Сообщений: 230
Зарегистрирован: 31 дек 2010, 11:06

Re: Moldovenească - ВК на Молдавском?

Сообщение nedurak 07 мар 2011, 13:09

Anzhelika i Korol și Vadim Shishkov
Poate atunci o să vorbiți mai des în limba voastră natală ?! Măcar în unele teme din grupul nostru. Limba rusă e destul de frumoasă, dar nu trebuie să vă forțați să vorbiți în ea, dacă aveți ”limba moldovenească”
Аватар пользователя
nedurak
 
Сообщений: 588
Зарегистрирован: 01 янв 2011, 21:10

Re: Moldovenească - ВК на Молдавском?

Сообщение Greyhorse 07 мар 2011, 17:43

Антон Басарабеану,а не пофиг ли вам на каком я языке буду здесь писать?????или эта проблема стоит слишком остро???
Я свободный человек-на каком языке хочу,на таком и пишу и разговариваю итд.
Просто вы развели какой-то сумашедший бред из этого всего!!Из за этого вконтакте и из за языка в нем не решаться глобальные проблемы человечества ..поверьте всем глубоко плевать какой тут язык ввели молдавский или румынский!Это только вы тут начали кричать позор и стыд"и остро на это реагировать,вам что это покоя не дает?
и не надо писать "limba moldoveneasca" в ковычках!!!
Аватар пользователя
Greyhorse
 
Сообщений: 3
Зарегистрирован: 04 мар 2011, 17:04

Re: Moldovenească - ВК на Молдавском?

Сообщение nedurak 07 мар 2011, 18:48

Anzhelika i Korol,
te-am înțeles perfect )))
Să-ți spun cinstit, nu-mi pasă câtuși de puțin de limba în care vrei să vorbești aici, de limbile pe care tu în general le cunoști ș.a.m.d. Dar mă deranjează faptul că acest ”patriotism” al vostru se manifestă doar prin vorbe și nu prin fapte.
Vouă vă place să ne spuneți povești depre cât de tare iubiți voi Moldova, cât de moldoveni sunteți, că limba voastră e ”moldovenească” și nu română DAR, când vine vorba să o folosiți din când în când, vă dați cu fundul la gard.
Ce fel de moldoveni mai sunteți și voi , dacă nu vreți să folosiți limba noastră maternă ?! Ce fel de patriotism mai e și acesta ?! Sau voi preferați să fim ca popoarele din Rusia - să vorbim rusa, să păstrăm ceva rămășițe ale culturii naționale, dar să trăim în spațiul cultural rusesc. Nu este vorba de rusofobie ! Este vorba de păstrarea identității naționale nu numai prin mesajele de aici, dar și prin atitudinea voastră.
Vreți să vă considerați moldoveni și nu români - Nimeni nu vă obligă ! Dar măcar folosiți din Paște în Paște limba noastră comună și păstrați tradițiile noastre.
Vreți să numiți limba română ”limba moldovenească” - foc la ghete! Dar mai trebuie și s-o folosiți măcar într-unul din 10 mesaje pe care le lăsați aici.

Cred că mai avem mult de învățat de la armeni, georgieni, azeri, evrei ș.a., care cu mândrie și respect își vorbesc limba, își păstreaza tradițiile și obiceiurile. Armenii oriunde ar fi , vorbesc între ei în armeană - și nu are importanță câte decenii au trăit în țara respectivă. La fel în cazul evreilor. Și ce vedem la noi ?! De cum pleacă din țară, uită numele și limba maternă și nici nu se mai gândește la conaționalii săi. În toate grupele legate de moldoveni și Republica Moldova se vorbește rusa și nu româna - nu vă interesează acest fapt ?! Nu vă deranjează această situație ?! Eu pot să vă dau răspunsul la aceste întrebări - vă este fix în cot de importanța acestor întrebări. Principalul pentru voi este de a discuta înflăcărat, cât de moldoveni sunteți voi și că în niciun caz nu sunteți români - și bineînțeles că lămuriți toate acestea în limba rusă ...
Аватар пользователя
nedurak
 
Сообщений: 588
Зарегистрирован: 01 янв 2011, 21:10

Re: Moldovenească - ВК на Молдавском?

Сообщение Greyhorse 07 мар 2011, 19:06

Anton,eu pot sa ma exprim pe ce limba vreai,daca doresti si pe spaniola iti scriu!

nu va faceti mare griji ca eu limba moldoveneasca no so uit niciodata in viata mea!
Si nu tu trebuie sa judeci de patriotismul meu, tu nici idee nu ai de ce vorbesti si despre cine vorbesti fiindca nu stii despre mine macar un procent!
In al doilea rind eu nu discut aici cu ti inflacarat eu stau destul de linistit si iti scriu parerea mea!Si fix asa de linistit nu am nimic impotriva la parerea ta!Pur simplu vreau sa intelleg de ce asa ai rectionat la aparerea limbii moldovneasca ci nu romana aici pe site!
Daca tu esti asa de moldovan,de ce ma rog atit de tare esti contra limbii moldovneasca???in loc de replicele tale scrise la inceput puteai sa te bucuri pentru asta!
si n sint de loc de acord cu tine in fiinta la cea ca cum moldovenii pleaca cum uita de tara lor si de limba lor!Eu cind ma intilnesc cu prietenii moldoveni numai moldovneasca si vorbim si totuna cum se uita altii si asa mai departe...
Nu reactiona atit de rau la parerile mele fiindca tu nu esti tare mai bun...
Аватар пользователя
Greyhorse
 
Сообщений: 3
Зарегистрирован: 04 мар 2011, 17:04

Пред.След.

  • Похожие темы
    Ответов
    Просмотров
    Последнее сообщение

Вернуться в Молдавия

Кто сейчас на форуме

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 18

cron