Moldovenească - ВК на Молдавском?

Все, кому интересно как живут наши бывшие соотечественники в Молдавии, общаются здесь.

Re: Moldovenească - ВК на Молдавском?

Сообщение kamyanets 08 мар 2011, 02:51

Hmm...
Ce-i desput a facut Anton=))
In primul rand, Anton si Angelika cu Paste fericit!)
Eu stiu si Enji si Anton niste de ani, si stiu ca Enji iubeste patria ei, Rep. Moldova))
Si stiu Anton, ca el e patriot al Moldovei si Romaniei.
Situatia aceasta e ca la Ucraina. La vest ei strig ca iubesc EU si America, dar e Ucraienii si la ost oameni strig ca ei iubesc Rusia si USSR dar toate e ucraienii.
Si diferenta aceesta e ca un factor si problema pe care Rusia si SUA exercite influenta lor. Situatia similara e si in Moldova.
Аватар пользователя
kamyanets
 
Сообщений: 21
Зарегистрирован: 23 янв 2011, 18:03

Re: Moldovenească - ВК на Молдавском?

Сообщение Ветер 08 мар 2011, 08:45

Eu, de exemplu, vorbesc româneşte cu toţi prietenii mei din Moldova. Când ne întâlnim, îi întreb pe ei: "Ce limbă vreţi să vorbim?" Ei atunci îmi răspund: "Hai să vorbim limba noastră cea ROMÂNĂ!" Sincer nu pot să spun că aceşti oameni nu sunt patrioţii Moldovei.
Am observat ceva interesant. Sper că nu vă supăraţi dacă voi spune... Mi se pare că cei care nu vorbesc limba română bine, o numesc anume "moldovenească" ca să nu le fie ruşine... asta este doar părerea mea.
Spre exemplu, îl cunosc pe un băiat care învaţă limba română de vreo doi ani... dacă nu greşesc. El crede că vorbeşte corect, dar când îi spun lui că vorbeşte greşit, îmi răspunde că este limba moldovenească! Atunci mă mir, dar nu mă bucur... şi vreau să vă întreb: "Aveţi nevoie de limba moldovenească ca să vorbiţi greşit româneşte?"
Аватар пользователя
Ветер
 
Сообщений: 105
Зарегистрирован: 03 янв 2011, 08:34

Re: Moldovenească - ВК на Молдавском?

Сообщение nedurak 08 мар 2011, 11:40

Am Și eu o întrebare destul de neplăcută pentru unele persoane de aici:
La ce vă mai trebuie ”limba moldovenească” dacă folosiți mai tot timpul (99%) limba rusă ?!
Multe popoare din Federația Rusă nu mai folosesc limba lor natală, ci numai limba rusă. Limbile popoarelor întregi există doar artificial, pe când 90% la sută o vorbesc stâlcit sau n-o cunosc deloc.
De exemplu astfel de tragedie culturală există la beloruși, 72% din ei care vorbesc numai rusa. Însăși în Belorusia marea majoritate a elevilor de licee studiază limba belorusă ca limbă străină. Aceleași probleme au și marea majoritate a popoarelor mici din Rusia centrala și cea de est. Mie personal î-mi pare foarte rău, că noi suntem printre aceste popoare. Acei moldoveni, care au fost născuți pe teritoriul Rusiei, sau au crescut aici, nu posedă limba română. Î-mi pare rău, că noi mergem pe calea aceasta, și nu pe calea pe care o ocupă de exemplu armenii sau evrei, sau acele mici popoare ale Caucazului, care-și păstrează cu atâta grijă limba și tradițiile.
Poate dumneavoastră sunteți de acord cu astfel de situație, pe când eu o consider o tragedie culturală ... să-ți pierzi limba, înseamnă a-ți pierde adevărata ta identitate.
Аватар пользователя
nedurak
 
Сообщений: 588
Зарегистрирован: 01 янв 2011, 21:10

Re: Moldovenească - ВК на Молдавском?

Сообщение kamyanets 08 мар 2011, 13:25

Mariuta, draga mea)))
Da stiu, ca a scris despre mine=) Un baiat, care invata limba romana de doi ani...
)
Аватар пользователя
kamyanets
 
Сообщений: 21
Зарегистрирован: 23 янв 2011, 18:03

Re: Moldovenească - ВК на Молдавском?

Сообщение Ветер 08 мар 2011, 13:52

Dragul meu frate, sper că nu te superi...
Îţi aminteşti când ne-am cunoscut ai vorbit română puţin, dar eu nu am ştiut-o deloc. Hai să comparăm cum este în ziua de azi...
Eşti liber să vorbeşti vreo limbă... Dar să ştii.. mi-ar fi foarte ruşine de-aş vorbi greşit o limbă, învăţând o de vreo 2 ani. Bineînţeles, mai fac greşeli gramaticale dar încerc să-mi mai îmbunătăţesc cunoştiinţele.
Аватар пользователя
Ветер
 
Сообщений: 105
Зарегистрирован: 03 янв 2011, 08:34

Re: Moldovenească - ВК на Молдавском?

Сообщение nedurak 07 апр 2011, 19:35

Articolul: Moldova - istoria tragică a unei regiuni europene

În primăvara anului 1944, guvernul sovietic anunţa că „trecerea graniţei în România va fi dictată exclusiv de necesităţile militare şi de rezistenţa trupelor inamice”. În regiunile ocupate de Armata Roşie, prima grijă a autorităţilor militare sovietice este reorganizarea administraţiei locale şi reluarea activităţior economice, pentru a asigura spatele frontului şi a favoriza derularea operaţiunilor militare. Acestea au numit persoane devotate în fruntea organelor administrative (prefecturi, sub-prefecturi, primării, tribunale, jandarmerii). Autorităţile române nu puteau lua nici o decizie înainte de a avea aprobarea autorităţilor locale. Toate organele administrative şi populaţia trebuia „să respecte dispoziţiile comandamentului local şi, îndeosebi, să îndeplinească toate obligaţiile impuse prin ordonanţă”. Toate deciziile luate de autorităţile române erau însoţite de textul în limba rusă.

Continuarea o puteți găsi aici :
http://www.basarabia91.net/2010/05/moldova-istoria-t...
Аватар пользователя
nedurak
 
Сообщений: 588
Зарегистрирован: 01 янв 2011, 21:10

Re: Moldovenească - ВК на Молдавском?

Сообщение AlеksаndR 07 апр 2011, 20:14

А и правильно все советское правительство решило, Румыния - агрессор, напавший на СССР, а с врагами и оккупантами поступать надо именно таким образом. Еще надо было и часть территории забрать за нанесенный ущерб и массовые жертвы среди мирного населения.
Аватар пользователя
AlеksаndR
 
Сообщений: 50
Зарегистрирован: 05 янв 2011, 12:29

Re: Moldovenească - ВК на Молдавском?

Сообщение Мэкс 08 апр 2011, 04:05

78 "şi vreau să vă întreb: "Aveţi nevoie de limba moldovenească ca să vorbiţi greşit româneşte?""

правильно!

достаточно признать что молдавский = румынский и больше к этому вопросу можно не возвращаться.. спорить о названии языка бесполезное и вредное занятие..
Аватар пользователя
Мэкс
 
Сообщений: 97
Зарегистрирован: 06 янв 2011, 02:52

Re: Moldovenească - ВК на Молдавском?

Сообщение nedurak 12 апр 2011, 04:59

Из сообщения одного из ярых молдовенистов вконтакте, Иван Роман:
"в школе,даже когда я учился изучали румынский язык и Историю Румын"

Вот как интересно получается, его обучали румынскому языку, а он такой бравый парень научился вместо этого "молдавскому". Парадокс да и только.
В этом в принципе и заключается вся проблема. Обучают их, ну или сами выучиваются по румынским учебникам, написанных румынскими лингвистами и литераторами, читают произведения румынской литературы, НО при всем этом, говорят на чистейшем "молдавском языке" - словарь по которому, написал человек, выгнанный с позором из Академии наук Молдовы за ПЛАГИАТ !!! Кстати, угадайте откуда же он сплагиатил ?! Очень просто - из румынских книг, бухарестского издания.
Аватар пользователя
nedurak
 
Сообщений: 588
Зарегистрирован: 01 янв 2011, 21:10

Re: Moldovenească - ВК на Молдавском?

Сообщение Ветер 12 апр 2011, 07:33

это Василе Стати по ходу выгнали... хотел человек выпендриться...
так говорят ярые молдавские патриоты, хотя некоторые умудряются жить в Венгрии (Покатилов - истинно русский человек, что-то давно его не видно); еще мне тут подсказывают, что Иван Роман в Питере живет; Царану (человек даже не может свою фамилию правильно написать от "молдавского" слова ţăran) тоже где-то в России или вообще на Кавказе живет (мне также об этом рассказывали)... так что делайте выводы, господа хорошие...
Аватар пользователя
Ветер
 
Сообщений: 105
Зарегистрирован: 03 янв 2011, 08:34

Пред.След.

Вернуться в Молдавия

Кто сейчас на форуме

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 19

cron