Haideţi să comunicăm în graiul nostru natal

Все, кому интересно как живут наши бывшие соотечественники в Молдавии, общаются здесь.

Haideţi să comunicăm în graiul nostru natal

Сообщение nedurak 16 фев 2011, 07:39

Propun tuturor participanţilor acestei teme să-şi expună gîndurile în această temă doar în limba noastră natală. Aici sunt binevoiţi toţi: si cei care doresc să comunice despre diferite teme politice, sociale, culturale, lingvistice etc. şi cei care doresc să-şi reamintească limba.
Аватар пользователя
nedurak
 
Сообщений: 588
Зарегистрирован: 01 янв 2011, 21:10

Re: Haideţi să comunicăm în graiul nostru natal

Сообщение nedurak 16 фев 2011, 07:43

De asemeni, dacă aveţi careva întrebari de gramatică, de orfigrafie şi altele, cred că toţi împreuna ne vom discurca în aceste întrebări.
Аватар пользователя
nedurak
 
Сообщений: 588
Зарегистрирован: 01 янв 2011, 21:10

Re: Haideţi să comunicăm în graiul nostru natal

Сообщение Евгений_В 16 фев 2011, 07:49

Mă bucură mult apariţia unei astfel de teme .
Cred că e o idee destul de buna, să vorbim în propria noastră limbă şi să o promovăm în acest grup. Spor la treabă :)
Аватар пользователя
Евгений_В
 
Сообщений: 1
Зарегистрирован: 11 фев 2011, 12:04

Re: Haideţi să comunicăm în graiul nostru natal

Сообщение nedurak 16 фев 2011, 08:06

FELICITARE DE CRĂCIUN !
"Daca azi te-ai trezit cu forta si fara suferinta … ai mai mult noroc decit multi altii"

"Daca niciodata n-ai cunoscut pericolele razboiului, singuratatea inchisorii, foamea … esti mai presus de 500 de milioane de persoane din lume."

"Daca poti merge la Biserica, la Templu sau sa-ti urmezi credinta,fara a fi persecutat … ai mai mult noroc decit 3 milioane de persoane de pe aceasta planeta."

"Daca nevoiele tale de baza sunt acoperite … esti mai bogat decit 75 % dintre ceilalti."

"Daca ai ceva economii ... faci parte din cei 10 % de populatie prospera din lumea intreaga."

"Daca ti-ai vazut parintii imbatrinind impreună ... esti un caz putin obisnuit"

"Daca porti un suris pe chipul tau si esti recunoscator pentru toate … ai noroc, pentru ca majoritatea oamenilor ar putea-o face dar nu o fac."

"Daca poti sa tii pe cineva de mina, sa-l imbratisezi sau doar sa-l bati pe umar…bucura-te, niciodata nu te vei simti singur"

"Daca poti citi acest mesaj ai fost de doua ori binecuvintat … caci in primul rind cineva s-a gindit la tine, si-n al doilea ai mai mult noroc decit 2 miliarde de persoane care nu ştiu sa citeasca deloc."
Аватар пользователя
nedurak
 
Сообщений: 588
Зарегистрирован: 01 янв 2011, 21:10

Re: Haideţi să comunicăm în graiul nostru natal

Сообщение Tanya-manya 16 фев 2011, 09:01

Fericit crăciun şi la mulţi ani, băieţi şi fete!
Аватар пользователя
Tanya-manya
 
Сообщений: 408
Зарегистрирован: 03 янв 2011, 00:49

Re: Haideţi să comunicăm în graiul nostru natal

Сообщение Андрей 17 фев 2011, 00:30

Şi eu vă felicit!!! Şi vă doresc fericire, sănătate şi prosperitate!!!!!!!!!!!!!
Аватар пользователя
Андрей
 
Сообщений: 25
Зарегистрирован: 07 янв 2011, 01:26

Re: Haideţi să comunicăm în graiul nostru natal

Сообщение nedurak 17 фев 2011, 02:30

Аватар пользователя
nedurak
 
Сообщений: 588
Зарегистрирован: 01 янв 2011, 21:10

Re: Haideţi să comunicăm în graiul nostru natal

Сообщение nedurak 12 апр 2011, 19:30

Аватар пользователя
nedurak
 
Сообщений: 588
Зарегистрирован: 01 янв 2011, 21:10

Re: Haideţi să comunicăm în graiul nostru natal

Сообщение nedurak 23 апр 2011, 22:07

Î-mi pare rău că majoritatea oamenilor din grupul nostru, preferă să comunice în limba rusă şi nu în limba lor natală.
Permanent merg discuţii despre"limba în care noi totuşi vorbim - moldovenească sau română"; sunt multe persoane care afirmă că avem o limba aparte de cea română, dar nimeni din ei nu doreşte să comunice în grup sau măcar în acest topic în , cum ei singuri spun, limba lor natală .
Аватар пользователя
nedurak
 
Сообщений: 588
Зарегистрирован: 01 янв 2011, 21:10

Re: Haideţi să comunicăm în graiul nostru natal

Сообщение Glebovsky 25 апр 2011, 19:38

Cu mare placere scriu si eu aici in romina. Din 1997 locuesc in Russia si vad ca m-ii greu sa vorbesc si sa scriu corect (((
Antonius, nu tre sa-ti para rau de ceea ca multi vorbesc in rusa. Doar multi oameni sint care nici nu stiu alfabetul latin, de ceea ca studii au facut inca in Uniunea Sovietica. Ii destul si imi pare foarte bine ca moldovenii nostri unde nu s-ar afla si uitind chiar si limba natala, nu-i rusine sa recunoasca ca-i moldovan ))))
Аватар пользователя
Glebovsky
 
Сообщений: 4
Зарегистрирован: 13 фев 2011, 13:53

След.

  • Похожие темы
    Ответов
    Просмотров
    Последнее сообщение

Вернуться в Молдавия

Кто сейчас на форуме

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 23

cron